Napisz site map
Zaufaj wiedzy i doświadczeniu
- powierz finanse solidnemu partnerowi
Kategorie
Aktualność "Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje od 1 stycznia 2016 r."
Nowela zakłada zniesienie opodatkowania wkładu w postaci własności intelektualnej i przemysłowej; ma to zwiększyć zakres komercjalizacji badań naukowych i współpracy nauki z biznesem. Przyczynić się to ma do rozwoju venture capital (forma inwestowania w innowacyjne, a przez to obarczone podwyższonym ryzykiem  projekty ).Nowela wprowadza zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych na badania i rozwój - podlegających odliczeniu. Kwota kosztów kwalifikowanych nie mogłaby przekroczyć wielkości 10, 20 i 30 proc. w zależności od rodzaju poniesionych wydatków i wielkości przedsiębiorstw.

Korekta przychodów i kosztów w PIT i CIT na bieżąco

Wprowadza też definicję venture capital, tzw. spółki kapitałowej podwyższonego ryzyka oraz zwolnienie dochodów takiejspółki z CIT z tytułu zbycia udziałów. Według autorów zmian definicja ta powinna preferować małe fundusze (o wartości aktywów nieprzekraczającej 50 mln euro) i dotyczyć tylko prowadzenia działalności inwestycyjnej na nieregulowanym rynku.

Ulga dla podmiotów venture capital miałaby obowiązywać dwa lata. Spółka podwyższonego ryzyka musi mieć nie mniej niż 10 proc. udziałów w spółce, w którą inwestuje, przez okres co najmniej dwóch lat. Ponadto będzie musiała szczegółowo informować urzędy skarbowe o swoich inwestycjach.

Polecamy: Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie – przykład praktyczny

Pierwsze czytanie złożonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projektu zmian ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności odbyło się w kwietniu.

Ówczesny prezydent zaproponował nowelizację dziewięciu ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT i rachunkowości.

Nowela zakłada wspieranie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce także m.in. przez zastąpienie ulgi na nabycie nowych technologii ulgą na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Utrudnienia w wyprowadzaniu zysków za granicę - zmiany w PIT i CIT

Regulacja zmierza też do ułatwienia rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i Polską Akademię Nauk. Postuluje m.in. podniesienie progów - z 20 tys. do 134 tys. euro - wartości rynkowej majątku PAN, którym Akademia może rozporządzać samodzielnie. Zawiera propozycje mające na celu ułatwienie zatrudnienia w strukturach instytutów badawczych i uczelni młodych naukowców i zagranicznych specjalistów. Dotyczy także ułatwienia podejmowania studiów w Polsce przez obcokrajowców.

Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 6, który ma obowiązywać od 1 października 2016 r.

dane opublikowane przez INFOR 


DATA PUBLIKACJI: 2015-10-28 » Pozostałe aktualności
Kontakt
IG Biuro Podatkowe Iwona Godlewska
ul. Puławska 30/39
02-512 Warszawa
tel. 605 405 639
fax. 22 1210770
Certyfikat Doradca Podatkowy
+ Na górę
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multmedia